Salı, Temmuz 23

Lavrov’dan Hamas ve El Fetih’e çağrı: Filistin halkının iyiliği için birleşik hükümet kurun

Filistinli heyetlere hitap eden Lavrov, Moskova görüşmelerinin teknokratik bir hükümeti destekleme ihtiyacı konusunda “tüm gruplar arasında karşılıklı anlayışa” yol açmasını umduğunu söyledi.

REKLAM

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Hamas ve El Fetih’i farklılıklarını bir kenara bırakıp Filistin halkının iyiliği için birleşmeye çağırdı.

Filistin Başbakanı Muhammed Shtyye’nin istifasından kısa bir süre sonra Moskova’da birleşik bir hükümet kurma görüşmeleri yapılıyor.

Filistinli heyetlere hitap eden Lavrov, Moskova görüşmelerinin teknokratik bir hükümeti destekleme ihtiyacı konusunda “tüm gruplar arasında karşılıklı anlayışa” yol açmasını umduğunu söyledi.

Moskova’nın uzun süredir İsrail ile Filistin Yönetimi arasındaki “doğrudan görüşmeleri” desteklediğini belirten Rusya Dışişleri Bakanı, bu görüşmelerin “kendi kontrolleri dışındaki nedenlerle” gerçekleşmediğini söyledi.

“Kendi içinde bölünen bir ev ayakta kalamaz”

Rus bakan konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu müzakerelerin ertelenmesinin mazeretlerinden biri de Filistin safları arasında birlik olmamasıdır. Çünkü karşı taraf, Filistinliler adına kimin konuştuğunun bilinmediği bir ortamda müzakere yapmanın imkansız olduğunu iddia ediyor. Hz. İsa Filistin’de doğmuştur. Bir sözü şöyledir: “Kendi içinde bölünen bir ev ayakta kalamaz.” “İsa Mesih hem Müslümanlar hem de Hıristiyanlar tarafından onurlandırılmıştır. Bu alıntının Filistin birliğini yeniden tesis etmenin zorluğunu yansıttığını düşünüyorum. Bu, Filistinlilerin kendisinden başka kimseye bağlı değildir.”

Lavrov, heyetlere yardım ve tavsiyelerde bulunmak üzere Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Rus Orta Doğu uzmanlarının hazır bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Hamas-İsrail çatışması Rusya için bir fırsat mı?

AFP’ye konuşan Berlin’deki Carnegie Rusya Avrasya Merkezi Direktörü Alexander Gabuev, AFP’ye, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Beyaz Saray ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan gibi üst düzey ABD’li yetkililerin en azından seçimlere kadar zamanlarının çoğunu harcadıklarını söyledi. Ortadoğu’daki krize para harcamalarının beklendiğini vurguladı.

Gabuev, “Bu çatışma Rusya için bir nimet çünkü ABD ve Batı’nın dikkatini büyük ölçüde başka yöne çekiyor” dedi. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking