Pazartesi, Temmuz 15

Cumhuriyet, yenilenebilir kaynaklar için 6 bin 590 ağacın kesilmesini gündeme getirmişti – Son Dakika Çevre, Haber Siyaset

Ormanlarda rüzgar santrali kurulmasına yönelik uzmanların itirazlarına rağmen Türkiye’nin birçok yerinde çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Cumhuriyet, Alman Enercon’un iştiraki En 2 Rüzgar Enerjisi Yatırım Anonim Şirketi’nin Aydın ve Muğla’yı kapsayan RES projesini haber yapmıştı. Şirketin 2022 yılında yaptığı başvuruyu inceleyen Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, “çevresel etki değerlendirmesi olumlu (ÇED)” kararı verildiğini duyurdu.

Şirket, RES için 6.590 ağacı kesecek. Ağaçların ve ormanların korunmasından sorumlu Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü, projede herhangi bir zarara rastlamadı. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ifade ettiği görüşte, “Projenin, başta korunması gereken ve mücadele için rezervuar görevi gören orman alanları olmak üzere bölgenin doğal yapısı ve bitki örtüsü üzerinde ciddi olumsuz etkiler yaratacağı tahmin edilmektedir. İklim değişikliğine karşı”.

Bu onayla birlikte şirket, Karpuzlu ve Milas sınırları arasındaki bölgede çalışmalara başlayacak. Aydın-Muğla-Denizli Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli çevre planına göre proje kapsamında inşa edilecek 18 türbinden 16’sı “ormanlık alan”, ikisi ise “kayalık alan”dır. Ayrıca proje alanı “Batı Menteşe Dağları Önemli Doğal Alanı” içerisinde yer almaktadır.

Şirket projeye 189 milyon TL harcayacak. Türbin montaj çalışması karaçam, kızılçam, fıstık çamı ve Akdeniz makiliğinin bulunduğu alanda gerçekleştirilecek. Şirket, çalışma sırasında ağaç kesilmesine ilişkin bir açıklama yaptı: “Seçilen alanda habitat kaybının ve ağaç kesilmesinin minimum düzeyde olması bekleniyordu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: baraj doluluk oranları - izmir su kesintisi - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş