Salı, Temmuz 23

AB’den Lampedusa’daki göçmen krizi sonrası Tunus’a 127 milyon euroluk mali yardım

Avrupa Komisyonu, tartışmalı AB-Tunus mutabakat zaptı kapsamındaki ilk ödeme turunu Cuma günü duyurdu.

REKLAM

Avrupa Birliği’nin (AB) yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, düzensiz göçmen akışının önlenmesi ve krizdeki Tunus ekonomisinin desteklenmesi amacıyla önümüzdeki haftalarda yaklaşık 127 milyon euro tutarında mali yardım sağlanacağını duyurdu.

Lampedusa’da ödemeler yeni bir mülteci akını Bu, yönetmekte zorlanan İtalyan hükümetinin artan siyasi baskısının ardından geldi.

Sadece birkaç gün içinde 10.000’den fazla göçmenin Tunus’tan İtalya kıyılarına ulaşması, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in hafta sonu acilen bir araya gelmesine neden oldu.

Toplantının ardından von der Leyen 10 maddelik eylem planı açıklandı ve Temmuz ayında Tunus ile tartışmalı bir şekilde imzalanmış Mutabakat zaptı kapsamında fonların ödenmesini hızlandıracağına söz verdi.

Cuma günkü duyuru, von der Leyen’in sözüne doğrudan bir yanıttır.

İki parçalı yardımda Tunus’a bütçe yardımı 60 milyon euro, göç desteği ise yaklaşık 67 milyon euro olarak belirlendi.

60 milyon avronun İtalya ile yapılan 150 milyon avroluk anlaşmayı ilgilendirmediği açıklansa da, doğrudan Tunus hazinesine gönderilecek bu meblağın amacı, krizden etkilenen ülkede mali çöküşün önüne geçmek olacak. Çünkü Brüksel bu krizin daha fazla göçmeni Avrupa kıyılarına itmesinden korkuyor.

Göç için ayrılan 67 milyon avroluk kaynak, arama kurtarma gemileri, termal kameralar, radarlar ve diğer gözetleme ekipmanlarını satın alacak olan Tunus sahil güvenlik ve donanmasına ve Uluslararası Göç Örgütü gibi yerde hizmet veren STK’lara gidecek. Göç Göç (IOM) ve Birleşmiş Milletler Mülteci Ajansı (BMMYK) birbirleriyle paylaşılacak.

AB-Tunus Mutabakatı imzalandığı günden bu yana insan hakları konularında yoğun eleştirilere maruz kaldı.

Cumhurbaşkanı Kais Saied liderliğindeki Tunus, birçoğu Libya sınırına yakın çölün ortasında terk edilmiş halde bulunan Sahra altı göçmenlere yönelik hak ihlalleri ve toplu sınır dışı edilmekle suçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking