Pazartesi, Temmuz 15

Türkiye’nin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’in yolculuğu başladı! 7 bilimsel deney yapacak

Aralarında ikinci Türk astronotu Atasever’in de bulunduğu Virgin Galactic’in “VSS Unity” yörünge altı aracını taşıyan uçak, New Mexico’daki uzay limanı tesisinden havalandı.

Atasever’in araştırma astronotu olarak görev yaptığı 6 kişilik “Galactic 07” ekibinde ABD’den iki özel astronot ve İtalya’dan bir özel astronotun yanı sıra 2 pilot yer alıyor.

YOLCULUK 1 SAAT 10 DAKİKA SÜRECEK

Yaklaşık 1 saat 10 dakika sürmesi beklenen uçuşta, “VSS Unity” yörünge altı aracının, nakliye uçağı aracılığıyla yaklaşık 45 bin feet yüksekliğe ulaşması, ardından açılarak yaklaşık 90 kilometre yüksekliğe ulaşması gerekiyor. hibrit yakıtlı roket motoru.

a2

Atasever’in yaklaşık 3 dakika sürecek serbest düşüş aşamasında mikro yerçekimi ortamında 7 bilimsel deney gerçekleştirmesi bekleniyor.

a3

DENEYLER YAPACAK

Bilimsel bir görev gerçekleştirecek olan Atasever’in giydiği astronot kıyafeti, 3 deney için gerekli ekipmanı taşıyabilecek şekilde özel olarak revize edildi.

“BEACON” adı verilen beyin görüntüleme deneyi kapsamında Atasever, yakın kızılötesi spektroskopi ölçüm cihazını uçuşun tüm aşamalarında başında taşıyacak. Daha sonra beynin prefrontal korteks bölgesindeki kan dağılımını ve omurilik sıvısı dinamiklerini inceleyeceğiz. Bu deneyin yanı sıra dünyaya uzaktan bakmanın yarattığı değişim ve psikolojik dönüşümler de Atasever’den örnekler alınarak analiz edilecek.

4

IvmeRad Radyasyon Dozimetresi deneyi ile radyasyona maruz kalma miktarına ilişkin bilgi elde edilecek. Bu sayede gelecekte uzay istasyonlarına giden insanların anında maruz kalacağı radyasyon miktarı hakkında tahminlerde bulunmak mümkün olacak.

Türk Uzay Ajansı (TUA) ve Axiom Space’in ortak deneyi olan Uzayda İnsülin Kalemi Testi ile özel bir kutuya yerleştirilen iki farklı insülin kalemi uzaya taşınacak ve bu ortamda doz transferinin etkinliği test edilecek. ilk defa. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda diyabetli kişilerin Dünya yörüngesinde inşa edilecek uzay istasyonlarına seyahat etmesi durumunda uygulanabilecek tedavi yöntemlerinin etkinliğine ilişkin ilk test gerçekleştirilecek.

Orbital uçuşta keseciklerin analizi kapsamında, Atasever’in uçuş öncesi ve sonrasında toplayacağı biyolojik örneklerdeki hücre dışı kesecikler, özel geliştirilen mikroakışkan çip kullanılarak izole edilecek. Bu sayede gelecekte astronotlara uzaya çıkmadan önce uygulanabilecek bazı adaptasyon tedavilerinin geliştirilme olasılığı araştırılacak.

İlk Türk astronotu Alper Gezeravcı’nın görevinde yer alan MESSAGE, METABOLOM ve MIYELOID deneyleri, Atasever’in yürüteceği yörünge altı araştırma görevinde de hayata geçirilecek.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI: “ÇALIŞMALARINI HEYECANLA TAKİP EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya paylaşımında şunları söyledi: “Yörünge altı araştırma görevi için bugün uzay yolculuğuna başlayacak olan ülkemizin ikinci astronotu Tuva Cihangir Atasever’e başarılar diliyorum. 7 bilimsel deney gerçekleştirin.” dedi.

erdoğan1

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Asgari ücrete “25 bin TL diyelim”! Fatih Erbakan şu mesajı verdi: “Sonra görüşürüz”
İçi su dolu araçları plastik şişelerle boşaltmaya çalıştılar!  Yer: Ankara...İçi su dolu araçları plastik şişelerle boşaltmaya çalıştılar! Yer: Ankara…
Mansur Yavaş Tarihi Kentler Birliği başkanlığına seçildi!Mansur Yavaş Tarihi Kentler Birliği başkanlığına seçildi!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: baraj doluluk oranları - izmir su kesintisi - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş