Pazartesi, Temmuz 15

Sinan Ateş davasının beşinci duruşmasında mahkemenin ara kararı bekleniyor

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesi davasında Pazartesi günü Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmaya başlayan davada tüm sanıklar, müştekiler ve avukatlar ifade verdi. Saat 14.00’e kadar ara veren mahkemenin, ara kararını açıklaması bekleniyor.

REKLAM

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in öldürülmesiyle ilgili Ankara 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın beşinci duruşması tanık ifadeleriyle başladı.

Olay sırasında Sinan Ateş’in yanında bulunan arkadaşı Ahmet Keçik, cinayetin nasıl gerçekleştiğini anlattı.

Tanık Keçik, katilin Ateş’in cesedini hedef alarak ateş ettiğini söyledi. İfadesinde, “Birden merhumun üzerine ateş etmeye başladı. Çok hızlı ateş etti, en az 9-10 kez. Doğrudan Sinan Ateş’i hedef aldı. İlk ceset vuruldu.”

Katil Eray Özyağcı, davanın ilk gününde yaptığı açıklamada Ateş’in bacaklarını hedef aldığını söyledi. Duruşmanın üçüncü gününde katil Özyağcı, Özyağcı’yı şöyle savundu: “Bir kimse öldürmek kastıyla bir metre uzaktan ateş ederse ayağından değil başından vurun.”

Tüm tanıkların dinlenmesinin ardından duruşmaya saat 14.00’e kadar ara verildi. Aradan sonra yargı heyetinin geçici kararını açıklaması bekleniyor.

Mahkemenin vereceği kararlar arasında, Ayşe Ateş’in dosyaya dahil edilmesini istediği MHP Semih Yalçın genel başkan yardımcısı İzzet Ulvi Yönter, Ülkü Ocakları başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım ve eski MHP Mersin milletvekili Olcay Rehber ile ilgili kararlar da yer alıyor.

Ne oldu?

Sinan Ateş, 30 Aralık 2022’de Çankaya İlçesi Çukurambar İlçesi Kızılırmak Mahallesi’nde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

Ateş’in ölümüyle ilgili olarak yargılanan toplam 39 kişiden iddianame hazırlandı ve gözaltına alınan 22 kişi hakkında dava açıldı. Yurt dışına çıkış yasağı konulan diğer 17 kişi hakkında ise soruşturmanın ayrı bir dosyada devam etmesine karar verildi.

Ankara Başsavcılığı’nın Ateş cinayeti soruşturması kapsamında çeşitli suçlardan hazırladığı iddianamede 22 sanık hakkında hapis cezası istendi.

Katil Eray Özyağcı, Vedat Balkaya ve Suat Kurt ortak fail olmakla suçlandı; Doğukan Çep ve Tolgahan Demirbaş suça teşvikle suçlandı; Zekeriya Asarkaya, Hakan Saraç, Ufuk Köktürk, Mehmet Yüce, Mustafa Uzunlar, Aşkın Mert Gelenbey, Murat Can Çolak, Osman Bayraktar, Caner Güney, Umut Ersoy, Çağlar Zorlu, Aytaç Ataç, Emre Yüksel, Serdar Öktem, Erdem Karadeniz, Alper Atay e Mustafa Ensar Aykal’ın suça yataklık suçundan cezalandırılması talep ediliyor.

Sinan Ateş cinayeti hakkında ne biliyoruz?

Soruşturma kapsamında tutuklananlar arasında katili İstanbul’dan Ankara’ya getiren özel harekât polisleri Muratcan Çolak ve Mert Gelenbey de yer alıyor.

Ayrıca Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı Emre Yüksel Tolgahan Demirbaş, MHP İstanbul İl Müdürü Ufuk Köktürk ve MHP’li avukat Serdar Öktem, cinayetin ardından katili kaçırmak ve cinayeti organize etmekle suçlanarak halen cezaevinde bulunuyor.

Ateş cinayetinde katili kaçırdığı iddia edilen Demirbaş’ın silinen mesajları ele geçirilirken, 9 ay öncesine kadar takip yapıldığı ortaya çıktı. Yazışmalarda Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Yiğit Yıldırım da yer alıyor.

Demirbaş’ın telefonunda ele geçirilen verilere göre, cinayet öncesinde Yıldırım, Demirbaş’a Ateş’in yerini sordu. Bu bilgiyi eski MİT mensubu olduğu iddia edilen Çağlar Zorlu’dan da aldı.

Demirbaş’ın Ateş’le ilgili bilgi aldığı kişilerden biri de SY isimli kişi.

Mesajlara göre Demirbaş, 7 Nisan 2022’de SY’den adres istedi ve Ateş’in eşinin kimlik numarasının da yer aldığı bilgilerin yer aldığı ekran görüntüsünü gönderdi. Ertesi gün SY, Ayşe Ateş’in Ankara Yenimahalle’deki ev adresini, kendisiyle bir tanıdığı aracılığıyla iletişime geçtiği düşünülen Demirbaş’a gönderir.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Ateş cinayetinin gölgesini MHP’ye düşürmek istediklerini” belirterek, “MHP düşmanları konuyu saptırıyor” dedi.

Partisinin Büyük Millet Meclisi grup toplantısında konuşan Bahçeli, cinayetle ilgili uzun süredir yorum yapmamasına ilişkin “Sessizliğimiz soylularımızdan geliyor” dedi.

REKLAM

Ateş suikastının ardından MHP ve Ülkü Ocakları’ndan taziye mesajı gelmemesi eleştirildi.

Ateş, 2019 yılında İYİ Parti’nin kuruluşunda MHP yönetiminin yanında yer almış ve partiden ayrılanları eleştirmişti. Ateş, 2020 yılında Bahçeli’nin isteği üzerine başkanlıktan istifa etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: baraj doluluk oranları - izmir su kesintisi - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş