Salı, Temmuz 23

Mantarı bu şekilde tüketmek D vitamini miktarını 25 kat artırıyor! Araştırma sonucu ortaya çıktı

Sağlıklı beslenme vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri almada hayati bir rol oynar. Özellikle D vitamini kemik sağlığından bağışıklık sistemine kadar pek çok önemli fonksiyon için gereklidir. Yapılan bir araştırma, mantarların belirli bir şekilde hazırlanıp tüketildiğinde D vitamini miktarını 25 kat artırdığını ortaya çıkardı.Bu keşif, mantarların bu şekilde tüketildiğinde vücudun ihtiyaç duyduğu D vitamini miktarını önemli ölçüde karşılayabildiğini gösteriyor.

25 KAT FAZLA D VİTAMİNİ ALABİLİRSİNİZ

Mantarın paketini açıp hemen pişirmemelisiniz çünkü mantar toplandıktan sonra da bazı vitaminleri sentezlemeye devam eder. Tüketilmeden önce güneşte bırakılan mantarlardan elde edilen D vitamini miktarı %25 oranında artabilmektedir. Bu da günlük D vitamini ihtiyacımızın tamamını karşılıyor. Bu nedenle mantarlar tüketilmeden önce güneşte bekletilmelidir.

MANTARLAR YIKANMAMALIDIR

Mantarlar kesinlikle yıkanmamalıdır. Mantar süngerimsi bir şekle sahip olduğundan yıkandığında tüm kirleri emer. Bıçak yardımıyla soyarak tam bir gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

mantar

ARAŞTIRMA SONUCU ORTAYA ÇIKTI

Bu araştırma 2022 yılında Journal of Food Science’da yayınlandı. Araştırmada, koyu renkli portabello mantarlarının 20 dakika boyunca güneş ışığına maruz bırakılması durumunda D vitamini düzeylerinin önemli ölçüde arttığı tespit edildi.

mantar

Araştırmacılar, koyu renkli portabello mantarlarını 20 dakika boyunca güneş ışığına maruz bıraktıktan sonra, güneş ışığı almayan mantarlara kıyasla D vitamini seviyelerinin 10 kat arttığını buldu. Araştırmacılar ayrıca güneş ışığına maruz kalan mantarların D vitamini açısından zenginleştirilmiş mantarlarla benzer D vitamini düzeylerine sahip olduğunu buldu.

Araştırma bulguları, mantarları güneşte bırakmanın D vitamini içeriğini önemli ölçüde artırabileceğini gösteriyor.Bu, mantarların daha iyi bir D vitamini kaynağı olmasına yardımcı olabilir.

Mantar

Araştırmanın baş yazarı, Kaliforniya Üniversitesi, Davis, Dr. Mantarları güneş ışığına maruz bırakmanın D vitamini eksikliği olan kişiler için önemli bir besin kaynağı olabileceğini söyleyen Michael Greger, “Mantarlar D vitamini açısından zengin bir gıda haline gelebilir. Bu özellikle güneş ışığı olmayan bölgelerde yaşayan veya güneş ışığına sahip olmayan kişiler için faydalı olabilir.” D vitamini eksikliği” dedi Greger. dedi.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Değeri 2 milyon TL!  Yakalayan balıkçı bile şaşırdıDeğeri 2 milyon TL! Yakalayan balıkçı bile şaşırdı
İstanbul'da uygunsuz video paylaşan şüpheli yabancı uyruklu kişi tutuklandıİstanbul’da uygunsuz video paylaşan şüpheli yabancı uyruklu kişi tutuklandı
Eskisehir'de aile dramı!  Eski kayınbiraderini tüfekle öldürdüEskisehir’de aile dramı! Eski kayınbiraderini tüfekle öldürdü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking