Salı, Temmuz 23

Kış aylarında ayakkabı, eldiven, gözlük kullanımına dair uyarılar

Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortopedi uzmanı operatörü Dr. Fırat Emin Özdemir, önümüzdeki kış aylarına ilişkin düşme ve yaralanmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Risk faktörleri hakkında da bilgi veren Özdemir, şunları söyledi: “Bunları önce çevreyle ilgili risk faktörleri, sonra da kişiye ilişkin risk faktörleri olmak üzere iki ana kategoride özetleyebiliriz. Çevreyle ilgili faktörler, örneğin zeminin eğimli olması, zemin kaygansa, yere bir şey dökülmüşse veya yer donmuşsa, kişisel faktörlerin ötesinde kişinin denge sorunu yaşaması, Parkinson, Alzheimer gibi nöromüsküler bir hastalığı olması veya yaşlı olması, kaslarda probleme neden olur. Bazı kasların işleyişi. Nöromüsküler hastalıklar doğuştan veya sonradan edinilebilir. “Aynı zamanda yaşlılık tek başına düşme için bir risk faktörü olup, yerçekimine karşı kasların zayıf işleyişi ve kaslar arasındaki ilişkinin sınırlı veya tam olarak kaybolmasına bağlı olabilir. merkezi sinir sistemi ve merkezi sinir sistemi. periferik sinir sistemi” dedi.

“Öncelikle ayakkabı seçimi her şeyden daha önemli.”

Ankara Atatürk Sanatoryumu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Uzmanı Operatörü Dr. Fırat Emin Özdemir, dikkat edilmesi gerekenlere dikkat çekerek sözlerini şöyle sürdürdü:

”Mesela kar yağdı, yerler dondu. Öncelikle ayakkabı seçimi her şeyden daha önemlidir. Tıpkı kışın olduğu gibi araçlarımıza kış lastiği takıyoruz. Ayakkabıları kış lastiğimiz gibi düşünebiliriz. Hangi tür ayakkabı seçileceğine gelince öncelikle ayakkabının çok ağır olmaması gerekir. Ayakkabı ağırsa ayak dengeyi korumak için daha fazla çaba gösterecektir. Bu yüzden biz doktorlar ağır ayakkabılar istemiyoruz. Ayakkabılar tercihen hafif olmalı ve kaygan tabanlı değil, tırtıklı olmalıdır. Bunu kış lastiklerinde de görmüş olabilirsiniz. İyi bir lastik seçerken sırtın dişlek ve lastiğin pürüzlü olması gerekir. Bu durum ayakkabılarda da aynıdır. Ayakkabının tabanı da burkulmaları önlemek için ayak bileğini sarmalıdır. Yani kışlık ayakkabı alırken biz doktorlara ayakkabının ayak bileğini saran, hafif olması ve çok çıkıntılı, sert bir tabana sahip olması tavsiye edilir.

Öte yandan op. Dr. Özdemir, kıyafet seçerken hareketi fazla kısıtlamayan kıyafetler seçmeye dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyardı.

“’Öncelikle yürürken ellerimiz cebimizde olmayacağız’

Op. ayrıca kaygan yüzeylerde nasıl yürüneceğine dair bilgiler de veriyor. Dr. Özdemir, şunları söyledi: ”Öncelikle yürürken ellerimiz cebimizde olmayacak. Açık eller dengemizi garanti eden hareketlerdir. Dengemizi kaybedersek, kayarsak veya ellerimiz cebimizde yürürsek, buzda kayarken hiçbir uzuvumuz dengeyi sağlayacak işlevi göremeyecektir. Bu yüzden ellerimiz dışarıda olacak ve üşürsek eldiven takacağız. Mümkünse eğimli ve eğimli zeminlerden kaçınacağız. Tercihen düz yüzeylerde yürümeye çalışacağız ve yürüdüğümüz alanın sürtünme katsayısının yüksek olmasını istiyoruz. “Yani pürüzsüz bir mermer yüzey yerine asfalt veya daha engebeli arazide yürüyeceğiz” dedi.

Ankara Atatürk Sanatoryumu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi Uzmanı Operatör Doktor Fırat Emin Özdemir, sözlerine şöyle devam etti:

“Dediğimin dışında güneş gözlüğü kullanacaksak gözlüklerimizin çevremizi çok fazla karartmamasına dikkat edeceğiz. Çünkü yürürken donmuş zemine bakmak zorunda kalacağız. Nerelerinin donduğunu, nerelerinin donmadığını çok iyi gözlemlememiz gerekiyor ki riski baştan ortadan kaldıralım. Bulunduğu ortamı çok fazla karartan camlardan uzak duracağız. Denge sorunu yaşayanlar ve yaşlılar için sopa ve benzeri kaymaz destekler yardımcı ekipman olarak kullanılabilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking