Pazartesi, Temmuz 15

İtalya’da kaleci Mike Maignan’a ırkçı tezahüratlar sonrası Milan oyuncuları sahayı terk etti

AC Milan’ın İtalya’da Udinese ile oynadığı maç, Fransız kaleci Mike Maignan’ın ev sahibi taraftarların ırkçı tezahüratlarına maruz kalması üzerine iptal edildi.

REKLAM

Maç, Maignan’a yönelik ısrarlı “maymun tezahüratları” sonrasında hakem Fabio Maresca tarafından 38. dakikada durduruldu ve Milanlı oyuncular sahayı terk etti.

Maignan’ın tezahüratlar konusunda hakem Maresca’ya şikayette bulunmasının ardından taraftarlar uyarıldı ancak tezahüratlar devam ederek hakemleri maçı durdurmaya zorladı.

Maç yaklaşık beş dakika sonra yeniden başladı ve Milan 31. dakikada Ruben Loftus-Cheek’in golüyle öne geçerken, Lazar Samardzic devre arasına üç dakika kala skoru eşitledi.

Ancak ev sahibi taraftarlar Maignan’ı her topu aldığında yuhalamaya devam etti.

Milan kulübü sosyal hesaplarından şu mesajı paylaştı: “Oyunda ırkçılığa kesinlikle yer yok. Dehşete düştük. Yanındayız Mike.”

Bu, Maignan’ın İtalya’daki hayranlarından ırkçı tacize uğradığı ilk olay değil. Eylül 2021’de Juventus taraftarlarının hedefi olmuştu.

Olaydan sonra kendisini “siyahi ve gururlu” olarak tanımlayan Maignan, İtalyan futbol otoritelerine atıfta bulunarak, “Bizi hayvanlara benzeten hakaret ve tezahüratları duymanın nasıl bir şey olduğunu bildiklerinden emin değilim” dedi.

İtalya’da aşırı sağ Fratelli d’Italia partisi liderliğindeki hükümet koalisyonu iktidarda. Ülkede aşırı sağ taraftar grupları arasında, özellikle de stadyumlardaki atmosferin çoğunu oluşturan aşırı “ultralar” arasında bu durum yaygın.

Geçen hafta, rakipleri Roma’ya karşı oynanan Coppa Italia maçında taraftarlarının Romelu Lukaku’ya “maymun tezahüratı” yapmasının ardından Lazio’ya stadyumunu kapatma cezası verilmişti.

Kasım ayında, Juventus’a karşı evinde aldığı yenilgi sırasında taraftarlarının Dusan Vlahovic, Moise Kean ve Weston McKennie’yi hedef alması üzerine Fiorentina’ya tribünlerini kapatması emredilmişti.

Birleşmiş Milletler Irk Ayrımcılığının Ortadan Kaldırılması Komitesi, İtalya’dan “spor etkinlikleri sırasında Afrika kökenli sporculara yönelik fiziksel ve sözlü saldırılar da dahil olmak üzere ırkçı eylemlere” karşı önlem almasını istemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: baraj doluluk oranları - izmir su kesintisi - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş