Salı, Temmuz 23

Grip ve soğuk algınlığının yanı sıra bir artış da o vakalarda! Uzman isim uyardı ‘Kış aylarında dışarı çıkıldığında…’

Soğuğun etkisini gösterdiği Diyarbakır’ın kırsal ilçelerinde kar yağışı sonrası oluşan buzlanma, yol ve kaldırımlar için büyük tehlike oluşturuyor. Bu nedenle hastanelerin Ortopedi ve Travmatoloji kliniklerinde her kış kırık, çıkık ve burkulma vakalarının sayısı artıyor. Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Azad Yıldırım, kırık ve çıkıkların yaşanmaması için ayakkabı ve kıyafetlerin hava şartlarına göre giyilmesi gerektiğini vurguladı.

“HAVA HÜKÜMLERİNE GÖRE AYAKKABI VE GİYSİ GİYMEK FAYDALANIR”

Yıldırım, şunları söyledi: “Son dönemde bölgemizde artan soğuk ve buzlanma nedeniyle acil servisimize gelen kırık sayısında da artış yaşandı. Bu kırıkların yaşanmaması için kişilerin buz üzerinde yürürken dikkatli olması gerekmektedir. Hava durumuna göre ayakkabı ve kıyafet giymek iyi bir fikirdir. Bu bakımdan ayakkabı seçimi özellikle önemlidir. “Küçük adımlarla dikkatli yürümek önemlidir” dedi.

Kırık durumunda sağlık personelinin müdahale etmesi gerektiğini vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu: “Kırıklarda evde yapılabilecek başka bir şey yok. Kalça kırıkları genellikle acil servislere başvurur. Genel olarak kırık uzuvda zorlanma dediğimiz şekil bozukluğu ağrı ve çok az da olsa açık kırık dediğimiz kemiğin dışarı çıkması şeklinde görülebilir. Burada yapılabilecek en önemli şey sağlık ekiplerinin aranarak bilgilendirilmesidir” dedi.

Dünyada istatistik yapılan ülkelerde en sık ölüm ve yaralanma nedeninin yüksekten düşme olduğunu belirten Yıldırım, şöyle konuştu: “Ülkemizde inşaat sektörü nedeniyle yüksekten düşme sonrasında birçok kırık meydana geliyor. Bu da, Tabii ki ihmalden kaynaklanan durumlar. Kış aylarında dondan dolayı meydana gelen kırılmalar daha sık görülüyor.” (İHA))Bu içerik Hande Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
    ABD, üsse yapılan saldırıya tepki olarak Irak ve Suriye'de saldırılara başladı!  Biden'ın açıklaması ABD, üsse yapılan saldırıya tepki olarak Irak ve Suriye’de saldırılara başladı! Biden’ın açıklaması
CHP onaylamadı!  Bağımsız aday olduCHP onaylamadı! Bağımsız aday oldu
Fatih Portakal'dan Konuşan Sözler Canlı Yayında! "Eğer böyle devam ederseniz sırtınız duvara yaslanırsınız beyler."Fatih Portakal’dan Konuşan Sözler Canlı Yayında! “Böyle devam ederseniz sırtınızı duvara yaslayabilirsiniz beyler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking