Salı, Temmuz 23

Erdoğan ile Biden telefonda görüştü: Gazze ve F-16 konuları ele alındı

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın telefon görüşmesi yaptığı açıklandı.

REKLAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden’ın telefonda görüştüğü açıklandı. Görüşmede Türkiye’nin ABD’den almak istediği F-16 savaş uçakları konusunun yanı sıra İsrail ile Hamas arasındaki savaşın ele alındığı belirtildi.

İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden’ın telefon görüşmesi yaptığı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı duyurusunda, görüşmede İsrail’in Gazze başta olmak üzere Filistin topraklarına yönelik saldırıları, Türkiye-ABD ikili ilişkileri, İsveç’in NATO’ya katılım süreci ile küresel ve bölgesel konuların ele alındığı belirtildi.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede Gazze’deki insanlık trajedisinin bir an önce durdurulması gerektiğini, ABD’nin İsrail’e koşulsuz desteğinin geri çekilmesinin hızlı bir ateşkesi sağlayabileceğini, hem dünya hem de Amerikan kamuoyunun bunu dile getirdiğini ve bu konuda tepki gösterdiğini ifade etti. Son günlerde bunun için çağrıda bulunarak, bölgede bir an önce kalıcı ateşkes sağlanmasının ABD’nin tarihi sorumluluğu olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail saldırılarının yoğunlaşması ve uzamasının bölgesel ve küresel anlamda olumsuz sonuçlar doğurabileceğini, Türkiye’nin önerdiği garanti mekanizmasının kurulması, verilen sözlerin tutulması ve 1967 sınırlarına dayalı bağımsız, egemen bir toprak bütünlüğünün tesis edilmesinin, Başkenti Kudüs olan bir Filistin Devleti’nin kurulmasının en makul çözüm olduğunu belirterek bunun kalıcı bir çözüm olduğunu ifade etti.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Biden arasındaki görüşmede F-16 konusu da ele alındı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking