Pazartesi, Temmuz 15

Duygusal açlık doyum değil pişmanlık getiriyor – SAĞLIK

Sıkıntı, öfke, üzüntü, mutsuzluk ya da yalnızlığın hissedildiği durumlarda insanların aç olmasalar bile yemeğe yönelebileceğini belirten Dr. Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi’nde Deneyimli Klinik Psikolog Dr. Ezgi Dokuzlu Tezel: “Olumsuz duygular, gerçekte açlık olmasa bile yemek yeme ihtiyacını ortaya çıkarabiliyor. Kişi yaşadığı duygusal boşluğu ya da çatışmaları yemekle doldurmaya çalışır. Özellikle sağlıksız bir yiyecek seçerse, yedikten sonra pişmanlık ve suçluluk hisseder. “Daha sonra bu suçluluk duygusunun verdiği rahatsızlığı bastırmak için kişi tekrar yemeğe dönüyor ve belli bir süre sonra bu döngü ciddi kilo almalara ve yeme bozukluklarına yol açıyor.”Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Uzman Klinik Psikoloğu Dr., fiziksel açlık hissinin yavaş yavaş ilerlediğini ancak duygusal açlığın farklı şekilde geliştiğini vurguluyor. Ezgi Dokuzlu Tezel, “Duygusal açlıkta kişi yemekten keyif alacağı yiyeceklere yönelir ve ani kararlarla seçimler yapar. Fiziksel açlıkta kişi yemek yedikçe yavaş yavaş doygunluğa ulaşır; duygusal açlıkta ne kadar yerseniz yiyin o doygunluğa kolay kolay ulaşamaz. Fiziksel açlık tatmin edildiğinde suçluluk ve pişmanlık hissetmezsiniz ancak duygusal açlık büyük bir suçluluk duygusunu da beraberinde getirir. “Dünya genelinde yeme bozukluğu olan kişilerin sayısı artmaya devam ediyor ve bu durumu kontrol altına almak için sorun hakkında farkındalık yaratmak çok önemli.”Uzman Klinik Psikolog Dr. Ezgi Dokuzlu Tezel duygusal açlıkla baş etmek için 6 ipucu verdi:

  • Sağlıklı, planlı beslenme rutinleri oluşturun.
  • Gerçekten aç olup olmadığınız konusunda kendinize karşı dürüst olun.
  • Açlığı bastırmak için çeşitli egzersizler yapın ve bir rutin oluşturun.
  • Atıştırmalıkları kolayca erişilebilen yerlerde saklamayın.
  • Gerçekten aç olmasanız bile bir şeyler yemek istediğinizi fark ettiğinizde bir bardak su için.
  • Duygusal açlık genellikle aniden başlar ve kısa sürer. O anda bir şeyler yeme isteğine direnmek çok zor olabilir. Bu duygu geçene kadar sevdiğimiz bir şeye yönelmek çoğu zaman yardımcı olur.
  • Listelenen tüm bu maddeler sorunun kalıcı çözümü için yeterli değildir. Önemli olan duygusal açlığa neden olan sorunlara odaklanarak sorunun kökenini çözmektir. Kendi çabalarınızla başaramayacağınızı düşünüyorsanız mutlaka uzman desteği alın.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: baraj doluluk oranları - izmir su kesintisi - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş