Pazartesi, Temmuz 15

Bahçede fiyatı 30 kuruşa düşünce depoda çürüdü: Pazarda 80 liradan satılıyor – Son Dakika Yaşam Haberleri

Türkiye’nin en önemli tarım merkezlerinden biri adanaTürkiye’de 150 bin hektar alanda üretilen Mayer limonlarının hasadı 2023 yılı Eylül ayında başladı. Verimi 600 bin tona yakın olması beklenen limon, ilk hasatta kilosu 4-5 liradan satılırken Bahçede ise talep olmayınca kilosu 30 kuruşa düştü. Mayer limonlarına talep kalmayınca ürünlerini satamayan çiftçiler limon ağaçlarını birer birer söktü. Bazı üreticiler ağaçları testereyle keserken, bazıları da kürekle söküyor.

ŞİMDİ FİYATI 70-80 TL

Ancak soğuk hava depolarına gönderilen dikenli limonun yüzde 50-60’ı çürüdüğü için kilogram fiyatı şu anda 50 lira, market ve marketlerde 70-80 liradan satılıyor. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, konuyu İhlas Haber Ajansı’na anlattı. Başkan Doğan, depodaki çürüyen limonların fiyatları artırdığını söyledi. “Şu anda en kaliteli limonun fiyatı 50 lira. İkinci kalite limonlar 25-30 liraya satılıyor. 2023 yılında Mayer limonları kârsız hale geldi ve üreticiler ağaçları kesip limonları çöpe attı. Kasım ve Aralık aylarında hasat edilen limonlar daha az depolandı. Bunun temel nedeni tarım işçileriyle sorun yaşamamız ve geçen yıl çiftçinin limondan para kazanamamasıydı. Bu yıl limon hasadı havada çiy varken yapıldı ve o şekilde depolanan limonlar çürüdü.”İle konuştu.

Yaklaşık bir buçuk ay sonra başlayacak hasatla birlikte limon fiyatlarının düşeceğini kaydeden Doğan, şöyle konuştu: “Depolama sırasında limonların %50-60’ı çürür. Bu yüzden fiyatlar arttı. Limon hasadı en erken bir buçuk ay içerisinde gerçekleştirilecek. Hasat bitince fiyatlar düşecek. Limonun fiyatı hiç bu kadar yüksek olmamıştı. Bu yıl pazara daha az limon girdi ve depoya giren limonların yüzde 50-60’ı çürüdü. Bu yüzden fiyatlar arttı” dedi.

Öte yandan Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Ziraat Yüreğir Mehmet Akın Doğan da, mevsiminde karlı olmadığı için ağaçları kesilen limon ağaçlarının artık bu kadar yüksek fiyatlara satılmasından üzüntü duyduğunu söyledi. fiyat.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: baraj doluluk oranları - izmir su kesintisi - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş