Salı, Temmuz 23

ABD’nin Maine eyaletinde silahlı saldırı: En az 22 ölü, saldırgan hala yakalanamadı

Geçen yıl işlenen toplam cinayet sayısının 29 olduğu eyalette, olay büyük bir panik havası yaratmış durumda.

REKLAM

Amerika Birleşik Devletleri’nin Maine eyaletindeki Lewiston kentinde bir barda ve bowling salonunda ateş açan bir kişi en az 22 kişinin ölümüne ve onlarca kişinin yaralanmasına neden oldu.

Eyaletin ikinci büyük kenti olay sebebiyle kaosa sürüklenirken, şüpheli henüz yakalanamadı. 38 bin nüfuslu kentin sakinlerinden bulundukları yerde kalmaları istendi. 

Yerel polis, Facebook’ta saldırganın bowling salonunun içinde yarı otomatik tarzda bir silah taşıdığı görülen bir fotoğrafını yayınladı. Polis daha sonra 40 yaşındaki Robert Card için bir arama bülteni yayınlayarak, şüphelinin “silahlı ve tehlikeli olarak değerlendirilmesi gerektiğini” belirtti.

Bültende şüphelinin ABD Ordusu Yedek Eğitim Tesisinde ateşli silah eğitmeni olarak eğitim gördüğü ve 2023 yazında iki haftalığına bir akıl sağlığı merkezine yatırıldığı bilgisi verildi, ancak sebebine ve diğer ayrıntılara değinilmedi.

Kentte son durum

Geçen yıl işlenen toplam cinayet sayısının 29 olduğu eyalette, olay büyük bir panik havası yaratmış durumda. Güvenlik güçlerince yapılan açıklamada, “Yetkililer her şeyi açıklayana kadar bölgeden uzak durun” talimatı verildi. 

Halktan da işyerlerini kilitli tutmaları ya da kapamaları çağrısında bulunuldu. Kentteki hastanenin kilitlendiği ve girişe ağır silahlı polis korumasının yerleştirildiği bildirildi. Eyalet çapındaki hastanelerin yaralılara bakım vermek üzere acil teyakkuza geçtiği belirtildi.

En kanlı katliamlardan biri

CNN televizyonu, Belediye Başkanı Robert McCarthy’nin ölü sayısını en az 22 olarak açıkladığını ve yaralı sayısının da 50 ila 60 olabileceğini aktardı. Yetkililer ise olayın hala sürmesi nedeniyle ayrıntılı bilgi ve rakam vermekten kaçınıyor. 

Silah Şiddeti Arşivi’ne göre, ölü sayısının 22 olduğunun doğrulanması halinde, son dört yıl içinde ABD’deki en kanlı katliam olarak tarihe geçebilir. 2019 yılında  Teksas, El Paso’daki bir Walmart’ta alışveriş yapanlara ateş açan bir saldırgan 23 kişinin ölümüne neden olmuştu.

ABD’de kayıtlara geçen en ölümcül kitlesel silahlı saldırı ise 2017 yılında Las Vegas’ta düzenlenen bir müzik festivalinde yüksek bir otelin tepesinden ateş açan silahlı bir kişinin 58 kişiyi öldürdüğü olay oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Antalya Haber Sunucu
meritking