Pazartesi, Temmuz 15

AB dönem başkanlığını devralan Orban, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra ilk kez Kiev’de

Bu haberin ilk yayınlandığı dil İngilizcedir.

1 Temmuz’da Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını devralan Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile görüşmek üzere ilk kez Kiev’e sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

REKLAM

Avrupa Birliği’nin (AB) en Rusya yanlısı lideri olarak bilinen Macaristan Başbakanı Viktor Orban, sürpriz bir karar alarak Salı sabahı erken saatlerde Ukrayna’yı ziyaret etti.

Rusya’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana ilk kez komşu Ukrayna’yı ziyaret eden Orban’ın günün ilerleyen saatlerinde Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski ile görüşmesi bekleniyor.

Başbakanlık sözcüsü Bertalan Havasi, Macar haber ajansı MTI’ye yaptığı açıklamada, toplantının ana gündem maddesinin Rusya ile Ukrayna arasındaki barış görüşmelerinin güvence altına alınması olacağını söyledi. Orban ve Zelenski’nin Macaristan-Ukrayna ikili ilişkilerine ilişkin güncel konuları görüşeceği de bildirildi.

AB’nin Ukrayna’ya yardımını engellemeye çalışmasıyla bilinen Orban, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in AB’deki en yakın müttefiki olarak görülüyor.

Konunun, Kiev yönetimini Ukrayna’nın batı bölgesi Zakarpattia’daki etnik Macar azınlığa kötü muamele etmekle suçlayan Orban’ın ziyareti sırasında da görüşülmesi bekleniyor.

Ziyaret, Macaristan’ın AB başkanlığını devralmasının hemen ardından planlanmıştı.

Başkanlığın görevi, dış politika ve euro bölgesi konuları dışındaki tüm alanlarda gündem belirlemeyi içermektedir.

Aynı zamanda görevleri arasında AB üyelerinin toplantılarına başkanlık etmek, üye ülkeler arasında fikir birliğine varmak ve Avrupa Parlamentosu (AP) ile mevzuat konusunda anlaşmaya varmak da yer alıyor.

Ancak Orban’ın son aylarda AB içinde diğer üye ülkelerle yaşadığı sayısız gerilim de endişe verici.

Macaristan’ın Ukrayna’ya yapılacak milyarlarca avroluk askeri yardımı engelleme girişimi, diğer üye ülkeler arasında endişe yarattı.

AB, Macaristan’ın dönem başkanlığını devralmasından kısa süre önce Rusya’ya bir dizi yeni yaptırım uyguladı. Ukrayna ve Moldova ile de katılım müzakerelerine başlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

okulturlari.org
Sponspor Bağlantılar: baraj doluluk oranları - izmir su kesintisi - Adana Demirspor - 2024 Yerel Seçimleri -
Antalya Haber Sunucu
marsbahis giriş